تبلیغات
پس از آتش بس - انتخابات الکترونیک؛ شیک و مبهم
 
درباره وبلاگ


پس از آتش بس، وبلاگ صفیه رضایی؛
کارشناسی ارشد علوم سیاسی ، نویسنده و روزنامه نگار است.

مدیر وبلاگ : صفیه رضایی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
پس از آتش بس
وَ نُرِیدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَی الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّه وَ نَجْعَلَهُمُ الْوارِثِینَ
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
یکشنبه 2 اسفند 1394 :: نویسنده : صفیه رضایی

عده ای معتقدند انتخابات دیجیتال در کشور ما در مرحله شناسایی نامزدها و ثبت نام آنها تا مدت زمانی متوقف خواهد شد؛ زیرا هنوز بسترهای اصلی برای مراحل بعدی فراهم نشده است.

با پیشرفت تکنولوژی روز به روز واژه های جدیدی ساخته می شود. همه چیز در قالب الکترونیک تعریف می شود. دولتها هم در این میان سعی می کنند از این تحولات عقب نمانند. صحنه سیاست و قدرت هم عرصه تاخت و تاز تکنولوژی روز شده است.

تا جایی که امروزه یکی از شاخصه های حکمرانی خوب، کارایی و اثربخشی است که در محوریت به روز بودن دولت نیز تبیین می شود. در این راستا است که دولت صرفا در قدرت نظامی خلاصه نمی شود. بلکه باید همگام با جریانات پیشرفته دنیا امکانات زندگی مدرن را برای مردمش فراهم کند.

از این دست است که چه بخواهیم و چه نخواهیم درگیر فضای مجازی هم خواهد شد. امروزه جریان اطلاعات از روی کاغذ به فضای اینترنت راه پیدا کرده است. کاندیداهای انتخاباتی به جای چاپ زیاد پوستر و اعلامیه، وبلاگ و وبسایت می زنند و در آنجا به معرفی خود می پردازند. از طریق اعلام مواضع و رویکردها در شبکه های اجتماعی زودتر از آنچه که در تبلیغات کاغذی صورت می گرفت با هواداران خود ارتباط برقرار می کنند.

در واقع دولت دیجیتال و الکترونیک تمام زوایاها و قسمت هایش درگیر این تکنولوژی شده است. از امور اقتصادی و بانکداری گرفته تا امور سیاسی. این رویدادها به نوعی در انتخابات ریاست جمهوری در دو دوره اخیر بسیار چشمگیر بوده است. در انتخابات دهم و یازدهم ریاست جمهوری، کاندیداها بسیار بیشتر از تبلیغات کاغذی، در عرصه اینترنت و فضای مجازی تحرک و تبلیغ داشتند.

فکر انتخابات الکترونیک هم در طی همین سال ها بیشتر عمق پیدا کرد. انتخابات دیجیتال در بسیاری از کشورهای پیشرفته انجام می شود و در کشور ما هم زمزمه های آن تا این اواخر بوده است. تا جایی که در یک نشست خبری، سخنگوی وزارت کشور به خبرنگار موج گفته بود: در این زمینه نیازمند تامین اعتبار هستیم.

این وزارتخانه برای برگزاری الکترونیکی انتخابات نیازمند 400 میلیارد تومان اعتبار است که اگر زمینه تحقق این اعتبار فرآهم شود، ما روند برگزاری انتخابات را به صورت الکترونیکی انجام می دهیم. وی گفته بود: ما به 95 هزار صندوق رای در کشور نیاز داریم که اگر بنا بر برپایی تمام الکترونیکی انتخابات باشد به جای آن باید 95 هزار دستگاه الکترونیکی شبیه خودپردازهای بانک جایگزین کنیم. از گفته های سخنگوی وزارت کشور بر می آمد که وعده الکترونیکی شدن انتخابات که برای سال 94 داده بود عملی نخواهد شد و هزینه های زیادی در این زمینه نیاز دارد.

با این حال مرکز پژوهش های مجلس در اطلاعیه ای اعلام کرده است که الکترونیکی کردن انتخابات از لحاظ حقوقی مشکل دارد و دارای ایرادات اساسی حقوقی است. این موضوع باعث شد که عملی ساختن این طرح منتفی به نظر برسد.

هرچند دکتر اسماعیل جلیلی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در این زمینه می گوید: انتخابات الکترونیک منتفی نشده است، بلکه کمبود اعتبار باعث شده که فعلا دست نگه دارند. عیسی دارایی، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور هم معتقد است که از لحاظ حقوقی مشکلی وجود ندارد بلکه هزینه سنگینی باید پرداخت شود.

مرکز پژوهش های مجلس ایرادات حقوقی را در اولین مورد درباره بار اضافی هزینه های عمومی می داند و این که منبع مورد نظر برای تامین اعتبار مشخص نشده است ولی؛ در جای دیگر مطرح می کند که صرف بکار نگرفتن کاغذ در روند انتخابات حمل بر راه اندازی انتخابات الکترنیک نیست. البته در گزارش مرکز پژوهش های مجلس این نکته هم لحاظ شده است که این طرح پر از ابهام است؛ زیرا انتخابات فرآیندی چند مرحله ای است و معلوم نیست در کدام مرحله باید انتخابات الکترونیک شود.

در مرحله ثبت نام کاندیداها، صلاحیت نامزدها، رای گیری، شمارش آراء و... و این که بستر های قانونی برای پیش بینی ارتکاب به جرم و مجازات در این صورت مشخص نشده است. همه این ابهامات مرکز پژوهش های مجلس را به آنجا رسانده که هنوز برای عملی ساختن انتخابات الکترونیک زود است و فعلا دست نگه داشته شود.

 چالش های انتخابات مدرن

علی جلیلیان، عضو کمیسیون قضایی کشور گفته است: کشورهای پیشرفته از سیستم الکترونیک استفاده می کنند.کاندیداهایی هستند که هواداران خود را مجبور می کنند که چند بار رأی دهند. در صورت وجود سیستم الکترونیک از ارتکاب به جرائم کاسته می شود. همچنین انتخابات از حالت سنتی در می آید.

اگر بخواهیم مطابق گفته های جلیلیان نظر بدهیم سیستم دیجیتال خیلی خوب، راحت و در عین حال مدرن و دقیق است. ولی اگر بخواهیم این نوع از انتخابات را درکشور به قرائتی بومی سازی کنیم به این سادگی ها موثر نیست؛زیرا نخستین اصل که نبود اعتبار و بودجه است از نظر نهاد اجرایی آن یعنی وزارت کشور هنوز میسر نیست. علاوه بر آن به فرض این که بودجه کافی آماده شده باید دوره ای گذاشته شود که طی آن آموزش و فرهنگ سازی در این زمینه برای مردم صورت گیرد. چراکه تمامی اقشار جامعه با دنیای دیجیتال آشنایی ندارند. آن وقت مسیر دموکراسی انتخاباتی دچار چالش خواهد شد.

از طرفی باید هدف از انتخابات دیجیتال ابتدا صورت بندی شود که این انتخابات می خواهد به چه شکلی باشد. به صورت: رای گیری كامپیوتری ( ایستگاهی )، رای گیری اینترنتی یا رای گیری از طریق SMSو یا تلفن. همان طور که در تمامی کشورهای پیشرفته رایج است.البته طبق گفته های حسینعلی امیری ،سخنگوی وزارت کشور رأی گیری به صورت کامپیوتری و ایستگاهی مدنظر بوده است.

با این حال عده ای ممکن است بگویند با این اوضاع اینترنت و فضای مجازی و ارتباطی فعلا این طرح عملی نیست. از طرفی اگر قرار باشد که این طرح عملی شود باید در سراسر کشور این طرح فراگیر باشد نه این که در تهران یا کلانشهرهای دیگر. برای نقاط صعب العبور یا مناطقی که امکانات ارتباطی اولیه ندارند هم اجرای این طرح ممکن نیست. پس با این تفاسیر باید ابتدا بسترهای ایجاد این طرح فراهم گردد. از طرفی طبق گفته ها باید در انتخابات الکترونیک هویت و اطلاعات رأی دهنده حفظ شود و علاوه بر آن اگر ارتکاب به جرمی صورت گرفت باید تدابیر امنیتی هم برای آن در نظر گرفته شود. عده ای معتقدند انتخابات دیجیتال در کشور ما در مرحله شناسایی نامزدها و ثبت نام آنها تا مدت زمانی متوقف خواهد شد. چرا که هنوز بسترهای اصلی برای مراحل بعدی فراهم نشده است. از طرفی از لحاظ سخت افزاری باید کیفیت دستگاه های به کار گرفته شده هم مورد تایید باشد.

از لحاظ نرم افزاری هم باید اقدامات لازم صورت گیرد. با این حال به نظر می رسد اولین چالشی که دولت با آن مواجه است امنیت است. امنیت در این نوع از انتخابات به درستی تعریف نشده است. هرچند قبلا هم بحث بر سر اجرایی سازی آن بوده است ولی همیشه اما و اگرهایی هم گفته شده است.

با این تفاسیر اگر انتخابات الکترونیک اجرایی شود کسانی چون جلیلیان، عضو کمیسیون قضایی و حقوقی دوست دارند در حوزه انتخابیه خود آن را به کار گیرند و استقبال هم می کنند.

 

نوع مطلب :
برچسب ها : گزارش های سالهای گذشته،
لینک های مرتبط :


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.